خدماتی پاک شو

ساعت کاری

8 الی 21

ایام کاری

شنبه الی جمعه

پاک کردن لکه چربی از روی مبل و فرش

از بین بردن و پاک کردن لکه های چربی می تواند مشکل باشد و در صورت عدم درمان مناسب در زمان مناسب و به موقع ممکن است مبل و فرش ارزشمند شما را خراب می کند.

لکه های ایجاد شده روغن ممکن است یک ماده ساده مانند روغن پخت و پز یا یک غذای پخته شده مانند آبگوشت باشد یا یک چربی حیوانی مانند کره و یا روغن گیاهی مانند روغن زیتون باشد و همچنین فراموش نکنید که بسیاری از محصولات مو و زیبایی نیز حاوی روغن هستند، بنابراین بیشتر لکه های آرایش نیز چرب هستند. 

لکه های چربی ممکن است به دلایل مختلف و یا به صورت اتفاقی ایجاد شود برای مثال ممکن است این اتفاق توسط بچه ها بیفتد و شاید بخواهید میان وعده و یا نهار خود را روی مبل یا فرش میل کنید بنابراین شاید مقداری سس روغنی یا لقمه غذا روی آنها ریخته شود در این موارد بسیار مهم است که لکه را با روش های گفته شده بدون آسیب رساندن به پارچه از بین ببرید.

چگونه لکه های روغنی و چربی را از روی مبل و فرش خود تمیز کنیم؟

اگر در اینترنت عبارت چگونه لکه های روغنی و چربی را از روی مبل و فرش خود تمیز کنیم سایت های زیادی به صورت متنی و ویدویی لکه برها و مواد را معرفی کرده اند که این کار را برای ما انجام میدهد که بیشتر این راه حل ها جوابگو نیست و فقط موجب خراب تر شدن اوضاع میگردد که البته عده ای از آنها را که میدانیم به مبل و فرش ما آسیب نمیزند ارزش امتحان کردن را دارند.

هر کاری که می کنید، لطفا راه حل های مختلف را با هم مخلوط نکنید! ترکیب بسیاری از محصولات پاک کننده باهم باعث خراب شدن اوضاع میشود و ممکن است پارچه مبل و فرش خود را خراب کنید که در این صورت نه تنها کارخانه های قالیشویی بلکه حتی شرکتهای معتبر مبل شویی نیز نمیتوانند مشکل را بر طرف کنند.

مطالب مرتبط در این زمینه: شستن مبل در منزل، چگونه مبل را بشوییم؟

پاک کردن انواع لکه های چربی از روی مبل و فرش

تفاوت زیادی بین تمیز کردن یک لکه قدیمی چربی و یک لکه تازه وجود دارد. بهتر است به محض ایجاد لکه آنها را تمیز کنید چون که پاک کردن لکه از روی اثاثه یا لوازم داخلی، قبل از خشک شدن لکه، بهتر و آسان تر است در اینجا چند راهکار موثر درج کرده ایم:

پاک کردن لکه های چربی که تازه ایجاد شده است

  • اگر لکه چربی به تازگی به وجود آمده است تا جایی که ممکن است روغن ریخته شده، مایعات یا جامدات اضافی را با استفاده از قاشق پاک کنید. مراقب باشید زیاد فشار نیاورید یا مالش ندهید زیرا روغن به عمق مبل و فرش نفوذ می کند و لکه را بزرگتر می کند.
  • حرکت بعدی شما جذب روغن و مایع باقی مانده است که جوش شیرین این کار را برای شما انجام میدهد.
  • روی قسمتی که لکه روغن ایجاد شده است جوش شیرین بپاشید به طوری که روی لکه را کامل بپوشاند و اجازه دهید ۲۰-۱۵ دقیقه بماند تا چربی آن جذب و گرفته شود و با احتیاط آن را از روی مبل یا فرش جاروبرقی بکشید.
  • سپس چند قطره مایع ظرفشویی یا صابون را در آب ولرم ترکیب کنید و آنقدر هم بزنید تا کف غلیظ شود و یک حوله سفید را فقط به کف آغشته کنید و بر روی لکه های چربی مالش دهید و این کار را تا زمان تمیز شدن کامل لکه تکرار کنید.

به این نکته توجه کنید که قسمتی که لکه وجود دارد نباید کاملا خیس شود به همین دلیل فقط از کف به دست آمده از مایع برای پاک کردن لکه استفاده کنید.

مطالبی که در بالا بیان شده برای پاک کردن لکه روغن و چربی از روی مبلمان و فرش کاربرد دارد و البته برای لکه هایی که به تازگی ایجاد شده است و این روش ها را بر روی هر نوع مبلمان و فرشی البته به جز فرش های دستبافت میتوانید با خیال راحت امتحان کنید.

بیشتر بخوانید: تمیز کردن مبل چرمی در خانه

چگونه لکه های چربی قدیمی را پاک کنیم

مقابله با لکه های چربی قدیمی روی مبل و فرش شما بسیار چالش برانگیز است. به همین دلیل است که فکر می کنیم بهتر است از یک سرویس مبل شویی معتبر در شهر و منطقه خود کمک بگیرید

اما اگر به هر دلیلی نمیخواهید از خدمات شرکت ها استفاده کنید میتوانید ابتدا خاک و گردو غبای که در طول زمان بر روی مبل، صندلی و فرش ها ایجاد شده را به وسیله جارو برقی تمیز کنید.

 سپس مقداری آب ولرم را بر روی لکه ها فقط اسپری کنید و روی آن جوش شیرین بریزید و بعد از ۲۰ دقیقه دوباره آن قیمت را جارو بکشید سپس مراحلی که در بالا برای برای پاک کردن لکه های چربی تازه به وجود آمده بیان کردیم را بر روی لکه های قدیمی نیز تست کنید

سپس بگذارید کامل خشک شود اگر لکه پاک شده بود و فقط به میزان کمی دیده میشد میتوانید یک بار دیگر روش های بالا را تست کنید.

و در نهایت اگر تمیز نشد میتواند از لکه‌بر هایی که در فروشگاه ها وجود دارد استفاده کنید اما قبل از هر گونه استفاده از هر نوع لکه بری ابتدا آن را در قسمتی از مبل که در معرض دید نیست امتحان کنید و بگذارید چند ساعت بماند.

اگر تغییر رنگ و خرابی احساس نکردید میتوانید آن را بر روی مبل، صندلی و فرش های خود تست کنید.

لکه برهای مبل مختلفی وجود دارد که برای تمیز کردن لکه های مختلف طراحی شده اند، بنابراین مطمئن شوید که مناسب ترین محصول را برای نیازهای خود انتخاب کنید.

هر کاری که می کنید، لطفا راه حل های مختلف را با هم مخلوط نکنید! ترکیب بسیاری از محصولات پاک کننده باهم باعث خراب شدن اوضاع میشود و ممکن است پارچه مبل و فرش خود را خراب کنید این نکته را برای دوم است که بیان میکنیم.

و به این نکته توجه کنید که قبل برای استفاده از این نوع لکه برها  حتما برچسب روی آن را مطالعه کنید و فقط طبق دستورات بر چسب از محلول و یا پودر لکه بر استفاده کنید.

مطالب مرتبط: از بین بردن لکه ادرار از روی تشک

اگر مبل های شما ارزنده هستند و از نظر قیمت گران بها هستند  قبل از اینکه به سراغ لکه‌برهای فروشگاهی بروید و خودتان اقدام به لکه بری کنید دوباره فکر کنید: که آیا صرفه‌جویی در چند هزار تومان ارزش خراب کردن مبلمان را دارد؟ چون ممکن است با این کار به مبلمان و فرش خود آسیب بزنید.

 خب البته این فرش و مبل شماست و انتخاب با شماست. با این حال با یک شرکت معتبر که در زمینه شستشوی مبل فعالیت میکند تماس بگیرید از خدمات آنها استفاده کنید و یا از آنها بخواهید شما را راهنمایی کنند و از مهارت آنها استفاده کنید.

.

اما اگر میخواهید از پودر و محلول های لکه بر استفاده کنبد پس از انتخاب لکه بر مخصوص و مناسب برای لکه چربی روی مبل و فرش خود، طبق دستورالعملی که روی آن درج شده است استفاده کنید زیرا برای مثال برای استفاده از برخی پاک کننده ها لازم است که سطح مورد نظر کمی خیس باشد و در برخی دیگر خشک

حرف آخر

ما در این مقاله تلاش کردیم روش های ساده ای را برای پاک کردن لکه چربی از روی مبل، صندلی و فرش بنویسیم. امیدوارم توانسته باشیم در این زمینه شما را راهنمایی کنیم.

شما نیز اگر تجربه ای در این زمینه دارید و آن تست کرده اید و جواب گرفته اید لطفا در بخش نظرات بنویسید و برای ما ارسال کنید تا هم در بخش نظرات درج شود و هم در مقاله درج شود تا دیگران نیز بتوانند از آن استفاده کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا