خدماتی پاک شو

ساعت کاری

8 الی 21

ایام کاری

شنبه الی جمعه

پاک کردن لکه از روی موکت

اگر از خدمات ما استفاده کرده باشید قطعا میدانید که یکی از اصلی ترین خدمات ما ارائه خدمات شستشوی موکت در محل به شرکت ها و مراکزی است که از موکت به عنوان کف پوش استفاده کرده‌اند و در این مقاله قصد داریم روش‌هایی که پرسنل ما برای از بین بردن، تمیز کردن و پاک کردن لکه از روی موکت چسبیده به زمین استفاده میکنند را درج کنیم.

لطفا قبل از هر گونه اقدامی برای از بین بردن لکه به این نکته توجه کنید اگر مدت زمان زیادی از نصب موکت و یا از شستشوی قبلی موکت گذشته است به هیچ وجه خودسرانه اقدام به لکه گیری نکنید چون در این صورت وضعیت لکه‌ها نه تنها بهتر نمیشود بلکه بدتر نیز میشود.

در این موارد بهتر است که موکت ها کاملا به طور یکنواخت شسته شوند و در کنار شستشو، لکه گیری نیز انجام شود و بهتر است این کار را فقط به شرکت هایی که در این زمینه فعالیت میکنند واگذار کنید

اما اگر موکت را به تازگی نصب کرده اید و یا موکت نصب شده تمیز است و فقط لکه های کوچکی ایجاد شده است میتوانید لکه گیری کنید.

مراکزی که شستن موکت چسبیده به زمین خود را به ما میسپارند نحوه عمکرد پرسنل ما را از نزدیک دیده‌اند و نحوه پاک کرده لکه‌ها از روی موکت را مشاهده کرده‌اند. این نکته را متذکر شویم که شرکت ما هیچ هزینه ای بابت لکه بری به مبلغ شستشو اضافه نمیکند در واقع تمیز کردن لکه رایگان میباشد.

از چه روش‌هایی برای پاک کردن لکه از روی موکت چسبیده به زمین استفاده میشود؟

معمولا زمانی که با ما تماس میگیرند این سوال را مطرح میکنند که از چه موادی برای پاک کردن لکه استفاده میشود؟ شاید این مورد، سوال شما نیز باشد. در جواب این سوال باید بگوییم که یک مواد خاصی نمیتواند معجزه کند و تمامی لکه‌ها از هر نوعی که باشد را تمیز کند زیرا باید نوع موکت و نوع لکه‌ای که ایجاد شده است بررسی شود.

خدمات مرتبط: شستشوی موکت اداری و شرکت ها

برای مثال در بعضی از انواع موکت میتوان به راحتی و با خیالی آسوده از مواد سفید کننده مانند وایتکس استفاده کرد چون به موکت آسیبی وارد نمیکند و در بعضی دیگر از انواع موکت، در واقع در بیشتر انواع موکت نمیتوان از این روش استفاده کرد و در کمتر از یک دقیقه رنگ موکت کاملا عوض میشود و دیگر به حالت قبل باز نمیگردد.

مواردی که در زیر درج شده است به ترتیب از از آسان ترین روش و از در دسترس ترین موادی که میتوان استفاده کرد درج شده است.

موارد و روش‌هایی که برای پاک کردن لکه از روی موکت چسبیده به زمین استفاده میشود:

 • استفاده از شامپو فرش
 • استفاده از مایع ظرفشویی
 • استفاده از مواد سفید کننده مانند وایتکس
 • استفاده از لکه بر های موجود در فروشگاه
 • استفاده تگزافن آلمانی
 • استفاده از مایع لکه بر مخصوص
 • استفاده از پودر لکه بر

تمامی مواردی که در بالا نام برده شده است باید در هنگام استفاده به میزان مناسب با آب ترکیب شوند

استفاده از شامپو فرش

از شامپو فرش میتوانید برای پاک کردن چرک و کثیفی و لکه های بسیار معمولی استفاده کنید شامپو فرش را میتوان بر روی انواع موکت امتحان کنید زیرا هیچ گونه آسیبی به موکت وارد نمیکند.

استفاده از مایع ظرفشویی

مایع ظرفشویی یک چربی زدایی نسبتا مناسب است که از آن میتوان برای پاک کردن لکه‌های چربی که بر روی موکت به صورت خیلی سطحی ایجاد شده است استفاده کنید لکه‌هایی مانند واکس کفش یا چربی غذا، برای عمکرد بیشتر، بهتر است آن را با شامپو فرش ترکیب کنید.

استفاده از مواد سفید کننده مانند وایتکس

همان طور که میدانید تقریبا میتوان گفت که وایتکس یک لکه بر نسبتا قوی است. اگر موکت های شما از نوع قدیمی و به رنگهای روشن است میتوانید وایتکس را با مقدار زیادی آب ترکیب کنید و بر روی قسمت هایی که لک شده است فقط اسپری کنید و با تیکه پارچه به نرمی ماساژ دهید و بگذارید خشک شود.

اگر لکه بر طرف نشد میتوانید همان ترکیب را با مقداری مایع ظرفشویی تست کنید و دوباره امتحان کنید.

از وایتکس میتوان برای لکه های رنگی مانند لکه چایی یا قهوه استفاده کرد اما قبل از استفاده از حساس نبودن موکت به وایتکس مطمعن شوید برای این کار میتوانید وایتکس را بر روی قسمتی از موکت که در معرض دید نیست تست کنید و بگذارید خشک شود

پس از خشک شدن اگر هیچ گونه تغییر رنگی مشاهده نکردید میتوانید از آن روی قسمت های دیگر استفاده کنید.

استفاده از لکه بر های موجود در فروشگاه

در فروشگاه‌ها نیز مواد لکه بر با نوع اسپری و گاها ژل موجود است که میتوانید از آنها نیز استفاده کنید به دلیل تنوع زیاد این محصولات نمیتوان نوع خاصی را پیشنهاد کرد اما قبل از خرید و استفاده حتما بررسی کنید و بر چسب درج شده بر روی آن که روش استفاده از محصول نوشته شده است را مطالعه کنید.

استفاده تگزافن آلمانی، مایع لکه بر و پودر لکه بر

دلیل اینکه این سه مورد را به هم نام بردیم این است که ما در هنگام شستن موکت ها برای پاک کردن لکه ها از این ۳ نوع مواد استفاده میکنیم که گاها فقط از یکی از آنها و در مواردی از ترکیب ۲ و یا هر سه آنها استفاده میکنیم.

این سه نوع مواد معمولا در ۹۰ درصد مواقع لکه ها را کاملا تمیز میکنند.

شامپو تگرافن در ۲ نوع ایرانی و آلمانی در بازار موجود است که میتوان آن را تهیه کرد اما پودر و مایع لکه بری که از آن نام بردیم ترکیبی از چند مواد دیگر است که ما خود، آن را تهیه و ترکیب میکنیم و در بازار موجود نیست.

انوع لکه هایی که ممکن است بر روی موکت ایجاد شود

موکت‌هایی که در کف ادارات و شرکت ها نصب میشود به طور معمول با کفش بر روی آنها تردد میشود از این رو هر نوع لکه‌ای ممکن است ایجاد شود اما این نوع موکت ها به گونه تولید شده اند که به همین آسانی و فقط با تردد لکه ایجاد نمیشود.

لکه‌هایی که معمولا ایجاد میشوند عبارت‌اند از:

 • لکه چای، قهوه و نوشیدنی های رنگی
 • لکه آب
 • لکه واکس کفش
 • لکه روغن و جوهر

در مطالب بالا تلاش کردیم روشهای تمیز کردن و از بین بردن لکه‌های ایجاد شده بر روی موکت را به صورت خلاصه بیان کنیم امیدواریم که توانسته باشیم اطلاعات مفیدی در اختیار شما قرار دهیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا